הנתונים: איך מחשבים את תוצאות הבחירות, וכמה עולה המערכה?

I have 147views
בשעה 10 הלילה ייסגרו הקלפיות, אז איך יחשבו את מספר הקולות והמנדטים? כמה עולה מערכת בחירות מקומית? איך מגיעים פתקי המועמדים לקלפי? • חלק ב'
צילום: פלאש 90/דובר צה"ל

הבחירות המקומיות יצאו לדרך: ב-14 רשויות בעוטף עזה ובגבול לבנון, לא ייצאו היום (שלישי) להצביע מאחר והתושבים פונו בעקבות המלחמה. במועצות המקומיות מטולה, רג'ר ואשר, על אף שהתושבים פונו הבחירות לא נדחו, אך גם לא באמת יתקיימו היום מאחר ושם ישנו רק מועמד אחד לראשות המועצה.

איך מחשבים את תוצאות הבחירות, כשייסגרו הקלפיות הלילה ב-10:00? על ידי שלושה נתונים: קודם מחלקים את כלל הקולות הכשרים למספר המנדטים שנקבע בעירייה (בירושלים לדוג' יש 31 מנדטים), ואז מחלקים אותם בין הרשימות שעברו לפחות 75% מאחוז החסימה שנקבע כך שבשלב זה לפעמים 'נשרפים' קולות, ואז מחלקים למעשה שוב את המנדטים בין הרשימות שעברו את אחוז החסימה – אך הפעם רק לפי מספר הקולות שלא 'נשרפו'.

במשרד הפנים מעריכים שמימון יום הבחירות מגיע לכמיליארד ש"ח, בנוסף להוצאות שיש לרשויות עצמן על סדרנים, רכישת קלפיות, פרסום ועוד. פרט מעניין נוסף: מי שמדפיס את הפתקים הוא כל מועמד בעצמו, שאחראי שהפתקים יגיעו לקלפיות. עם זאת, בתל אביב לדוג' החליטה העירייה לעשות זאת בעצמה.

הכירו את המעטפה הכפולה: בזמן שרוב האזרחים מצביעים בקלפי שליד ביתם, ישנם אזרחים שיצביעו בקלפי אחרת וכדי לוודא שלא מדובר בהצבעה כפולה הם יכניסו את המעטפה עם הפתק שבחרו – למעטפה נוספת שם יהיה רשום הפרטים שלהם. במעטפה כפולה יבחרו חיילים שנמצאים בבסיס, חולים שהתאשפזו ובעלי מוגבלות, אנשים שעובדים בקלפי במקום אחר ואסירים וסוהרים. היום מוגדר כ'יום שבתון' בו התשלום לעובדים שבכל זאת יועסקו הוא כפול.

לחלק א'

//עוד כתבות

כתיבת תגובה