יהודה ושומרון

היועמ"שית בעד בן גביר? עוצמה יהודית לא תיפסל, זאת הסיבה

I have 687views
היועמ"שית מיארה החליטה שלא לפסול את רשימת עוצמה יהודית במעלה אדומים, על אף עתירת ארגוני שמאל שדרשו את הפסילה עקב טענות לגזענות מצד המועמדת שהוצב במקום השני ברשימה • ההסברים של מיארה להחלטה שלא לפסול את הרשימה
איתמר בן גביר ומשרד המשפטים. צילום: פלאש 90

משרד המשפטים עדכן היום (שישי) כי היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב-מיארה, החליטה לדחות את בקשת ארגוני שמאל להורות על פסילת ריצתה של מפלגת עוצמה יהודית במעלה אדומים, במהלך הבחירות המוניציפליות הקרובות. בדוברות המפלגה בראשות השר איתמר בן גביר עדכנו על כך, וטענו כי מדובר ב"ניצחון" למפלגה. מי שעומד בראש רשימת עוצמה יהודית במעלה אדומים הוא מוטי פרץ.

"בהמשך לבקשה כי הרשימה מנועה מלהשתתף בבחירות למועצת העיר מעלה אדומים", עדכנו במשרד המשפטים, "בשל הסעיף בחוק על שלילת האופי הדמוקרטי של המדינה והסתה לגזענות והיא נסמכה בעיקרה על התבטאויות המיוחסות למועמדת מס' 2 ברשימה – שירן מירזאי". במשרד המשפטים הסבירו שהעתירה נדחית מאחר ומעלה אדומים נמצאת ביהודה ושומרון, שם החוק שונה מהערים בישראל ואין את הסעיף שאפשר לפסול מפלגה מלרוץ בבחירות במידה והיא שוללת את "אופייה היהודי והדמוקרטי" של ישראל.


מוטי פרץ, יו"ר עוצמה יהודית במעלה אדומים. היועמ"שית מיארה קבעה שרשימתו לא תיפסל

במשרד המשפטים הבהירו בנוסף, בשם היועמ"שית מיארה ובשם הפרקליט הצבאי שאחראי על החוק ביהודה ושומרון, כי אין חשש לגזענות בנציגי עוצמה יהודית במעלה אדומים וזאת "לאחר שבחנו בכובד ראש את טענותיכם". עוד נכתב: "הסעיפים בחוק מאזנים בין הרצון והצורך להגן על זכויות יסוד, ובראשם הזכות לבחור ולהיבחר, השוויון וחופש הביטוי הפוליטי, לבין הרצון והצורך להגן על ערכי יסוד ואינטרסים ציבוריים בסיסיים – הגנה מפני טרור ושלילת הסתה לגזענות".

"על רקע הפגיעה הקשה בזכויות הגלומה במניעת השתתפות בבחירות, נקבע בפסיקה כי הפעלת סמכות הפסילה, תעשה רק "במקרים מובהקים וקיצוניים", וכי עילות הפסילה יפורשו "בצמצום" ו"באורח דווקני". בפנייתכם פרסתם שורה של התבטאויות ומעשים רבים של מירזאי, אשר לשיטתכם עולים לכדי הסתה לגזענות. בחינה מעמיקה של הדברים מעלה כי אכן חלק ניכר מהתבטאויות ומעשים אלו מעורר קושי רב בהיבטים הנוגעים לפסילת רשימות והם חורגים באופן ניכר מגבולות השיח הלגיטימי. לגב' מירזאי יש מעמד בכיר ברשימה, ביקשנו לקבל הבהרות נוספות מהרשימה, ואלו התקבלו מוקדם יותר היום", הוסיפו והבהירו במשרד המשפטים מדוע החליטו שלא לפסול את רשימת עוצמה יהודית במעלה אדומים.

"בהינתן מעמדה הרם של הזכות לבחור ולהיבחר, ולכך שבבחירות לרשויות המקומיות אין אפשרות לפסול מועמד ספציפי אלא אך את הרשימה כולה, לא מצאנו כי באיזון הכולל יש במכלול הראיות שהובאו לפנינו בסיס מספק להגשת בקשה לפסילת הרשימה", נכתב לסיום. בעוצמה יהודית פרסמו במקביל את רשימת כלל הערים והרשויות בהן המפלגה תריץ מועמדים ורשימות בבחירות הקרובות, בעוד חודש ימים.


ההחלטה לדחות את בקשת פסילת עוצמה יהודית במעלה אדומים


הרשימה המלאה של ריצת עוצמה יהודית בבחירות לרשויות המקומיות

//עוד כתבות

כתיבת תגובה