כללי

אחרי המבול ולפני הסערה: תמונת מצב – 35 ימים לבחירות

I have 604views
אלעד, בני ברק ובית שמש - שלוש ערים שהופכים את מערכת הבחירות המוניציפלית הנוכחית לסוערת במיוחד ברחוב החרדי • כל מפלגה מתמודדת עם צרותיה מבית, כולל איומים לריצה עצמאית והתפצלות לתתי-רשימות • תמונת מצב, 35 ימים לבחירות
מטה ש"ס בבחירות המוניציפליות הקודמות, אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

אלעד

אני פותח בעיר הזו, לא בגלל סדר הא"ב, אלא דווקא בגלל שמה שקורה באלעד זה בעצם הא"ב של כל מה שמתרחש כעת בשאר הערים החרדיות בארץ, ואף בתוך המגזרים השונים והמפלגות השונות.

אלעד סיפקה לנו את מירב הדרמות במערכה הנוכחית, ואין לי ספק שהעיר הזו לא אמרה את המילה האחרונה.
סה"כ הוגשו בעיר 9 רשימות: ש"ס – בוטבול
אגודת ישראל – פרוש
דגל התורה – פרוש
ישי (צברי) – פרוש
אבי דיין – פרוש
הפלג הירושלמי – במו"מ
דת"ל – בוטבול
יצחק חלה – בוטבול
"מאוחדים" – בוטבול

לראשות העיר אלעד מתמודדים 2 מועמדים עיקריים, ראש העיר המכהן ישראל פרוש ומועמד ש"ס יהודה בוטבול. גם אבי דיין הגיש מועמדות, צעד שעלול להפחית מצביעים מבוטבול.

המירוץ באלעד נחשב המירוץ הכי צמוד שיוכרע ככל הנראה על חודם של מאות קולות. אחרי התמיכה המפתיעה של יניב בדלוב והציונות הדתית בבוטבול, נראה שיש מומנטום חיובי לבוטבול.

המפלגה החדשה "מאוחדים" שהוקמה בעיר והציבה מועמדים חסידיים וליטאים ברוטציה, צפויה לדגדג בבטן הרכה של פרוש.

אליהם יצטרך בוטבול להוסיף תמיכה מקהילות התימנים ולסיום ינסה להביא תמיכה מקהילת ויזניץ'.

קהילת ויזניץ עדיין לא אמרה את המילה האחרונה. לכן ינסה בוטבול להביא קולות משם. אך קשה לראות כי בסוף דבר האדמו"ר יורה אחרת משאר חברי מועצות גדולי התורה.

בני ברק

בני ברק עושה היסטוריה. לראשונה מאז קום העיר לפני 100 שנה, יתקיימו בעיר בחירות אמיתיות לראשות העיר. לראשונה מתמודדים 2 מועמדים בולטים, חנוך זייברט ואוריאל בוסו, ומועמד נוסף שיצטרף יעקב וידר.

מטבע הדברים, על הנייר, לאחר ההסכם שחתמו אגודת ישראל ודגל התורה, סיכוייו של זייברט עדיפים עשרת מונים על אלו של בוסו. אולם, בסביבת בוסו תולים תקוות בקבוצות מאוכזבים בציבור הליטאי ובכלל חסידי שעשויים לתת לו את קולם. מי שמכיר את המספרים יודע שזה כמעט חסר סיכוי, אבל, מאחר והבחירות הן חשאיות, תמיד עשויות לבוא הפתעות.

בגיזרת הרשימות למועצה, קיבלנו שרשרת דרמות ברגעים האחרונים של הגשת הרשימות. רגעים לאחר הסרת הוטו, זייברט חזר לתמונה ובגדול, הוא החליט לרוץ ברשימה עצמאית לראשות העיר ולמועצה, ולהרוויח לאגו"י מנדט נוסף, בדגל זעמו והטילו וטו, הם מסתכלים על הקואליציה העתידית ולא מוכנים שאגו"י תקבל כסא אחד יותר מדגל.

איום ריצה עצמאית

באגו"י אם כך דרשו להזיז את הנציג השלישי של שלומי אמונים אבי לוין אל המקום השביעי. מוישי פרוש הוזעק לבניין העירייה, ניהל את הקרב עד הרגע האחרון, זייברט החזיק רשימה עצמאית של אגודת ישראל וויזניץ' והחסידויות שתמכו בקוסטליץ לבד, ללא שלומי אמונים. שיקי מנדל רץ להביא עוד טפסים של רשימות למועצת העיר למקרה שיהיה פיצול נוסף. "היה טעות טכנית" אמר, וניסה להפחית מעוצמת הדרמה.

ברגעים האחרונים כשהשעון הראה 21:10. משה פרוש נכנע, הוא לא הגיע מוכן להגיש רשימה עצמאית, והסכים להתפשר על מקומות 3,6,8. אבי לוין הוצב במקום השמיני ברוטציה עם השביעי.

בגזרת דגל התורה יש רק חוגגים. יד ביד הגיעו מנחם שפירא וגודי סילמן לקומת הגשת הרשימות, הגישו את הרשימה הרעננה של דגל וציינו כי העניקו שתי מקומות לספרדים ה"קד"ניקים, כל הם מקווים למשוך קולות ספרדים מאוכזבים ואת קהילות המרביצי.

החיוכים הגדולים נרשמו גם בגבעת רוקח, בבתי מרן הגרד"ל הרימו כוסית לחיים, בכירי הגווארדיה הותיקה דוד שפירא, וזליג אורלנסקי עם נכדיו של מרן הגרד"ל טוביה ומנחם שניצחו לאורך כל הציר. הגר"ד לנדו והגרמ"ה הירש צעדו יד ביד לאורך כל ההתנהלות בבני ברק סביב הסרת הוטו הדרמטית.

בגזרת שס נרשמו רק אכזבות, עד הרגע האחרון אוריאל בוסו החזיק את הקלפים צמוד לחזה. עשר דקות לפני תום מועד הגשת הרשימות, נציגי שס לא נראו בסביבה. בשניה האחרונה הגיע בוסו, והרגיע את כולם. 3 חוברות מועמדים שונות הוא החזיק בחיקו. אחת עם יעקב זכריהו בראש הרשימה כפי שדרשו גדולי הרבנים, והקובעת זאת בה כל חברי המועצה הודחו ממנה לטובת 8 נציגים חדשים ואלמוניים.

ההלם היה גדול, המשנה לראש העיר יעקב זכריהו שיגר מכתב אישי בו הודיע על סיום דרכו הפוליטית. אני לא יכול עוד להאמין להבטחות, "הודחתי אחרי 10 שנים של עזרה לכל פונה" אך הודיע כי הוא מקבל עליו את הדין.

גם בגזרת המרא דאתרא נלחמו עד הרגע האחרון, שקלו לאיים בהגשת רשימה עצמאית אך בסוף אישרו כי הרשימה שהוגשה מקובלת ואושרה על ידי המרא דאתרא שהתקשר ליו"ר שס אריה דרעי ובירכו על הרשימה המכובדת.

המלחמה הבאה תהיה על תפקיד הסגן. רגע אחרי שבוסו יפסיד או ינצח התפקיד הזה יהיה הבכיר ביותר בגזרה הספרדית המקומית. מבין 5 השמות הראשונים ברשימה נראה כי המועמד הבולט הוא שלומי אלחרר, בנו של איציק אלחרר רמ"ט הרה"ר הגר"י יוסף. נחשב לאברך חמד, מבריק ושקט.

בית שמש
בית שמש עולה על ראש שמחתנו. קרבות הכל בכל בעיר שהפכה בשנים האחרונות להיות ברובה עיר חרדית. שלושה מועמדים ניצבים ראש בראש בהתמודדות לראשות העיר. מועמד דגל התורה שמוליק גרינברג, מועמד ש"ס משה אבוטבול וראשת העיר המכהנת עליזה בלוך. נכון לרגע זה, גרינברג נהנה מתמיכה של שלומי אמונים ובעלז, אחרי סגירת דיל כפול שלהם עם דגל, בתמורה לתמיכת דגל בפרוש באלעד. (תמיכה שלוותה בקולות מלחמה צורמים, על רקע הפרת הסכם חתום בין דגל לש"ס).

אבוטבול מצידו נכנס למערכה ברגל ימין. הוא מקווה שעם תמיכת הליכוד וקהילות הקנאים הוא ינצח עוד בסיבוב הראשון.

//עוד כתבות

כתיבת תגובה