כללי

מי יוביל את 3 הערים הגדולות בישראל? הבטחות, פיצולים ועריקות

I have 312views
בזמן שבירושלים, העיר הגדולה בישראל לא צפויה שום הפתעה כאשר משה ליאון "ינצח בהליכה" - בחיפה ובתל אביב, 2 מ-3 הערים הגדולות בישראל, צפוי קרב סוער שכבר החל כאשר כיסאות ראשי הערים המכהנים כלל לא מובטחים • מכון הסקרים מסביר
חיפה, ירושלים ותל אביב. צילומים: פלאש 90/עיבוד: קול חי

הבחירות המוניציפאליות נכנסות בימים הקרובים לשלב חדש בין חברי המועצה בעיריות השונות – איחודים, פיצולים ועריקות. כולם מסתדרים על הקווים מחדש לקראת יום הבוחר בעוד פחות מחודשיים. בחברת הסקרים הפופולרית 'דיירקט פולס' ניתחו את שתיים מתוך שלוש הערים הגדולות בישראל, תל אביב וחיפה, מאחר ובירושלים הגדולה מסתמן בינתיים מועמד יחיד, משה ליאון, שימשיך כנראה לקדנציה נוספת ללא סיכוי להתחרות מולו.

תל אביב

בתל אביב חתם השבוע ראש העיר הכמעט נצחי, רון חולדאי, עם יריבו בסיבוב הקודם אסף זמיר, על הסכם שנוי במחלוקת. לפי השמועות, חולדאי הבטיח "להוריש" לזמיר את תל אביב-יפו לקראת סוף הקדנציה. בלשכת חולדאי חגגו, ואנשי מחאות השמאל מהחודשים האחרונים הכריזו רשמית כי "תם הטקס" מבחינת הקרב על ראשות העיר. אולם, סקר שנערך לאחר ההודעה מראה כי האיחוד לא הוסיף לחולדאי שום תמיכה. יתירה מזאת, בסדרת סקרי עומק שהחברה ביצעה בעיר, חולדאי לא חצה את קו ה- 40% אפילו פעם אחת. בשיא פעולות המחאה חולדאי הגיע ל- 35% תמיכה, אך בחודשים האחרונים חולדאי יורד מתחת ל- 30% תמיכה, כשרוב תושבי העיר עצמם מחפשים אלטרנטיבה.

גם האלטרנטיבה החדשה יחסית, השרה לשעבר אורנה ברביבאי ששוגרה בידי לפיד בכדי "להעביר את ההגה אליה" מדשדשת. לאחר פתיחה חזקה, כמקובל בהשקות פוליטיות, ברביבאי החלה לאבד תמיכה, וגם היא כמו חולדאי נמצאת בשבועות האחרונים מתחת לרף ה- 30%. המועמדת הכי פופולרית בעיר ללא הפסקה היא לעת עתה קבוצת "אף אחד מהם / טרם החלטתי" שמשייטת סביב ה- 40%. נתון גבוה מאוד בכל קנה מידה ביחס לערים אחרות. שאר המועמדים בעיר מחשבים את צעדיהם.

האם זהו אפקט החזרה ללימודים או אכזבה מהבשורה שלא הביאו שני המועמדים המובילים? עדיין קשה לומר. לא בלתי סביר כי ייתכן ותל אביב תיגש לסיבוב שני אחרי קרב צמוד ראש בראש בין חולדאי לברביבאי. 60 הימים הקרובים יכריעו.

חיפה

בחיפה, העיר האדומה, המצב אפילו מרתק יותר. ראש העיר המכהנת עינת קליש, שכבשה את העיר בסערה עם תמיכה של 56% בשנת 2018 והדיחה את ראש העיר הוותיק יונה יהב, מדשדשת היום בסקרים על תמיכה חד ספרתית. קליש הייתה צריכה לבחור בין איכות החיים של תושביה – ובין עדרי החיות שמסתובבים ברחבי העיר. היא בחרה בחיות, ולהם כידוע אין זכות בחירה.

כבר למעלה משנה שהעיר חיפה יושבת "על המדף" ומחפשת ראש עיר חדש. לרגע היה נדמה שמפלגת יש עתיד מרימה את הכפפה ושולחת לעיר את השר לשעבר אלעזר שטרן, אולם לאחר בדיקה קצרה הוא התקפל. לפני כמה חודשים הודיע יונה יהב, שכבר נושק לגיל 80, על חזרתו לזירה. עד לאחרונה נראה היה שהתושבים שהדיחו אותו בבושת פנים לפני חמש שנים, מוכנים לקבל אותו בחזרה. גם המועמדים האחרים שהתייצבו מולו קיבלו לרוב תמיכה חד ספרתית.

כאמור, בכתבת הסקירה על חיפה (ראו במדור 'הקמפיינים') נכתב כי לאחרונה מתרחשים שני מהלכים מעניינים בעיר: יהב החל לאבד תמיכה ומומנטום, והוא חוזר לתמיכה של כ- 33% בלבד מתושבי העיר, גרעין התומכים שלו מהפעם הקודמת. בנוסף, יש עתיד והמחנה הממלכתי מסרבות לתמוך בו. מול יהב עלה למגרש מתמודד ותיק ומנוסה, ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, שכבר התמודד בעבר מול יהב והפסיד בפער קטן. האסטרטגיה של בורובסקי פועלת לאחד את נציגי כלל המגזרים בעיר שנפגעו בעבר מיהב ומתנגדים כעת לחזרתו.

לאורך החודשיים האחרונים רואים בסקרים שמבוצעים בעיר חיפה מגמה ברורה של התחזקות של בורובסקי. מ- 6% תמיכה בלבד טרם תחילת המרוץ, הוא עמד השבוע כבר על 20% לאחר שכבר קיבל את תמיכת הגמלאים, חלק מבוחרי הליכוד בעיר, קבוצות במגזר הערבי, יוצאי ברה"מ בעיר והמגזר הדתי. הקמת קואליציית "רק לא יהב", שהפוטנציאל שלה הוא מעל 50%, מסמנת כי המאבק בחיפה נפתח מחדש והוא מתגבש לקרב ראש בראש בין בורובסקי ליהב, שהפער בין שניהם מצטמצם במהירות והזמן אוזל.

נותרו חודשיים בלבד ליום הבוחר, כאשר מתוכם לא מעט ימי חגים וחופשות. יהיה מרתק לראות מי לבסוף ינהלו את שתיים משלוש הערים הגדולות בישראל.

//עוד כתבות

כתיבת תגובה