חיפה

ריצה נפרדת/מאוחדת, ובעלי חיים שמפילים רה"ע – תמונת מצב מחיפה

I have 214views
המפלגות החרדיות אמנם החליטו על ריצה נפרדת, אך סיכמו שהאחדות ביניהם תישמר - בפועל יש כעס על נציג דגל התורה מצד הקהילות החסידיות • בעלי החיים צפויים להפיל את ראש העיר המכהנת, יונה יהב ינצח או דווקא המועמד בורובסקי שצובר תאוצה?
הרכבל בחיפה, הסמל המסחרי של העיר. צילום: פלאש 90

חודשיים לבחירות המקומיות, והערב (מוצאי שבת) אנחנו עם העיר חיפה. בשנים האחרונות הלכה והחריפה תופעת בעלי החיים שמסתובבים חופשי ברחובות העיר – כולל תקיפת תושבים. ראש העיר הנוכחית, עינת קליש-רותם לא פעלה מספיק כדי לטפל בתופעה המציקה – מה שיעלה לה ככל הנראה באיבוד הכיסא לטובת מועמד אחר, ייתכן אף שזה יהיה יונה יהב, ראש העיר לשעבר של חיפה, שהפסיד לקליש בבחירות האחרונות.

הריצה החרדית – בנפרד אך באחדות

אברימי שטרן עם האדמו"ר מסערט ויזניץ'

\
מיכי אלפר. צילום: דוברות

לפני שתי מערכות בחירות הייתה רשימת שס"ג, ש"ס עם דגל התורה ואגודת ישראל. הפעם החליטו להפריד כוחות, אך ש"ס ואגודת ישראל סיכמו ש"אמנם נרוץ בנפרד אבל באווירה טובה וללא מריבות וויכוחים. לא יהיה קמפיין נגיטיבי אחד נגד השני". באגודת ישראל משוכנעים שהפעם הם יהיו המפלגה החרדית הגדולה בחיפה, ושיצליחו להביא שני מנדטים כדי "להעצים את החסידים בעיר". לטענתם זה מגובה בסקרים, על אף שבחודשים האחרונים קהילת חסידות גור, שמנתה כמה מאות אנשים, עזבה ברובה את העיר.

את אגודת ישראל יוביל אברימי שטרן, שיעמוד בראשה. שטרן, בן 31 מחסידות סערט ויזניץ', מקבל את התפקיד מהנציג הוותיק שפורש, אריה בליטנטל. את ש"ס יוביל שוקי אוזן, שנמצא ביחסים טובים וחמים עם אגודת ישראל שכאמור החליטה על ריצה נפרדת – אך שהיחסים בין ש"ס ואגודת ישראל יישארו טובים וחמים.

מטעם דגל התורה ירוץ מיכי אלפר, שבקדנציה האחרונה כיהן כסגן ראש העיר עינת קליש-רותם, ונחשב למקורב אליה תוך שיחסי העבודה הטובים בין השניים אפשרו לו להביא כמה וכמה הישגים – הקצאות, בניית מוסדות חדשים ושלל תקציבים, אך בעיקר לקהילה הליטאית מה שעורר עליו את זעמם של התושבים החסידיים בעיר. אלפר, שכאמור רץ בנפרד עם רשימת דגל, צפוי להיבחר למועצת העיר ולהכניס מנדט.

במי יתמכו לראשות העיר? "יהב בטוח לא"


יונה יהב. צילום: פלאש 90


יעקב בורובסקי. צילום: דוברות

המפלגות החרדיות עד כה לא הצהירו במי יתמכו, אך נראה שלאור הדם הרע ביניהם – הם לא יתמכו ביהב. "יונה יהב לא יהיה ראש העיר הבא, הוא לא מסוגל לאחד בין הקצוות", הצהיר אלפר בשבוע שעבר. "הוא גם איש מבוגר בן 80 שיכול בעיקר לעשות לביתו, ניהול עיר כזו זה לא בשבילו. העיר הייתה בקיפאון 15 שנה בתקופתו, לא נחזור אחורה". גם שאר חברי המועצה החרדים מתבטאים כך בשיחות סגורות.

ההערכות הן שהתמיכה החרדית תתחלק בין קליש, שכאמור סיכוייה נמוכים במיוחד הפעם אחרי הכישלון בקדנציה האחרונה, לבין יעקב בורובסקי, מועמד שתופס יותר ויותר תאוצה. "בודקים את כל האפשרויות, עם סקרים על המועמדים השונים". יהב, על אף שכאמור הוא המועמד המוביל, החל לאבד תמיכה ומומנטום, והוא חוזר לתמיכה של כ- 33% בלבד מתושבי העיר, גרעין התומכים שלו מהפעם הקודמת. בנוסף, יש עתיד והמחנה הממלכתי מסרבות לתמוך בו. בורובסקי, מנגד, כבר התמודד בעבר מול יהב והפסיד בפער קטן בלבד.

לאורך החודשיים האחרונים ראים מהסקרים שמבוצעים בעיר חיפה מגמה ברורה של התחזקות של בורובסקי. מ- 6% תמיכה בלבד טרם תחילת המרוץ, הוא עמד השבוע כבר על 20% לאחר שכבר קיבל את תמיכת הגמלאים, חלק מבוחרי הליכוד בעיר, קבוצות במגזר הערבי, יוצאי ברה"מ בעיר והמגזר הדתי. הקמת קואליציית "רק לא יהב", שהפוטנציאל שלה הוא מעל 50%, מסמנת כי המאבק בחיפה נפתח מחדש והוא מתגבש לקרב ראש בראש בין בורובסקי ליהב, שהפער בין שניהם מצטמצם במהירות והזמן אוזל.

//עוד כתבות

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. פנחס מנחם

    כמה שטויות בכתבה אחת , מיכי אלפר מכניס בכיס הקטן את שטרן

כתיבת תגובה